
Z Marsa na Ziemię.
Kiedy czytamy o podróżach sądy Curiosity po wertepach Marsa, remedy możemy dowiedzieć się, że podstawową metodą poszukiwania życia na tej nieprzyjaznej (na razie!) planecie jest detekcja metanu. To jego obecność ma świadczyć o tym, że ludzkość napotkała wreszcie na drodze podbojów kosmicznych współlokatorów Układu Słonecznego. Czekamy w napięciu już wiele miesięcy i zwolennicy Bliskich Spotkań Trzeciego Stopnia na razie nie zostali usatysfakcjonowani. Moim zdaniem dobrze, że tak się stało i mam nadzieję, że tak pozostanie. Czemu? Zwolennicy technologii ozonowych zapewne już się domyślają o co mi chodzi. Ano metan to nic innego jak produkt beztlenowego rozkładu jednej materii organicznej przez enzymy drugiej, głównie bakterii beztlenowych. Na naszej planecie mamy z tym do czynienia na każdym kroku, bo w odróżnieniu od Marsa, na Ziemi życia jest w brud! Jeśli dojdzie do ?terraryzacji? (przetworzenia przez ludzi warunków atmosfery Marsa, tak aby nadawała się dla organizmów z Ziemi), to ilość metanu jako gazu cieplarnianego będzie sztucznie podnoszona, co wpłynie na rozwój mikroświata i podniesienie temperatury planety. Jeśli Mars jest dzisiaj jałowy, to bardzo ułatwimy sobie proces terraryzacji stosując ziemski materiał biologiczny. Ale jeśli znajdziemy tam rodzime organizmy, to szalenie skomplikuje nam to eksplorację ? wzrośnie niebezpieczeństwo skażeń (kosmonauci i ich pojazdy mogą przywlec nam na Ziemię jakieś świństwo), a zatem wzrosną koszty adaptacji i przetrwania, ba! ? co na to Green Peace?
Na Ziemi efekt cieplarniany już chyba ewidentnie stał się problemem. Drobnoustroje, które żyją w naszym otoczeniu, wytwarzają oprócz metanu wiele innych związków, m.in. siarkowodór, skatol, indol itp. . Kiedy odór tej mieszanki dociera do naszych nozdrzy, możemy być pewni, że nie pochodzi z kosmosu.
Możecie narzekać na śrubowanie norm czystości w produkcji spożywczej, ale kiedy przekroczycie progi ubojni żywca, przetwórni mięsa, ryb, produktów rolnych lub magazynów spożywczych i chłodni, to dopiero zrozumiecie potęgę sił życiowych mikroświata naszej rodzimej planety. Odory snujące się w takich miejscach mogą sprawić, że spróbujecie przerzucić się z jedzenia na fotosyntezę.
Sposób na czyste i zdrowe środowisko pracy, to nie tylko używanie detergentów ale i ozonowanie powietrza hal produkcyjnych oraz spryskanie podłóg i ścian wodą ozonowaną. Dopiero ozonowanie pozwala utrzymać najwyższe standardy sanitarne pracy i produkcji. W szczególności dotyczy to pomieszczeń rozbioru mięsa, przetwórni, lad chłodniczych, sal sprzedaży mięsa i przetworów. Ozon eliminuje ogniska skażeń oraz odory towarzyszące procesom wytwórczym. Wpływa konserwująco na surowce organiczne oraz trwałość produktu końcowego. Obecnie dostępne są już wysokoemisyjne ozonatory powietrzne, które dezynfekują środowisko pracy. Była o nich mowa w poprzednich artykułach.
Coraz większym powodzeniem cieszą się ozonatory przemysłowe umożliwiające ozonowanie dużych ilości wody, która może służyć zarówno w procesie przygotowania produkcji, konserwowania produktów jak i do mycia. Warto pamiętać o ozonowaniu samochodów chłodni, które są zwykle newralgicznym miejscem skażeń produktów w łańcuchu dostaw żywności.
W drugiej części cyklu ? Nowe strategie zwycięstwa ? poruszyłem konieczność sprzątania pozostałości po użyciu detergentów, które są przyczyną alergii tym groźniejszą, bo nikt nie zabezpiecza się przed nimi ? przecież jest posprzątane. W firmach, halach produkcyjnych, chłodniach lub magazynach nikt nie oczekuje już ładnego zapachu ? środek ma być atestowany i ostry ? bez ściemy, żeby było wiadomo, że posprzątane! Większość przypadłości alergicznych pochodzi od takiego traktowania sprawy. Efektem jest zwiększona absencja w pracy z powodu zwolnień lekarskich złogi a nawet członków ich rodzin ? zwłaszcza dzieci.
Stosowanie technologii ozonujących nie tylko maksymalizuje standardy produkcji, magazynowania i transportu, ale uruchamia realne rezerwy organizacyjne.
Zapraszam na czwartą część naszego cyklu.
Piszcie o swoich doświadczeniach stosowania ozonu, o praktyce korzystania z ozonatorów. Stawiajcie pytania ? poszukam odpowiedzi.